განათლებისა და მეცნიერების მინისტრების ათეული

ბოლო ცამეტი წლის განმავლობაში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ათჯერ შეიცვალა ხელმძღვანელი. მინისტრებიდან სამი ქალი იყო,  ყველაზე ხანგრძლივი მინისტრობა მოუწია ალექსანდრე ლომაიას, ხოლო ყველაზე ხანმოკლე მაია მიმინოშვილს, რომელმაც დროებით ჩაიბარა პოსტი. ახლად დანიშნული მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი, მინისტრობის 28-ე  დღეს ითვლის. სტატიაში იხილავთ მინისტრების ქრონოლოგიას. აღმოჩნდა, რომ 10 მინისტრიდან მხოლოდ ერთს ჰქონდა პოლიტექნიკური ინსტიტუტი დამთავრებული, დანარჩენ […]

ბოლო ცამეტი წლის განმავლობაში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ათჯერ შეიცვალა ხელმძღვანელი. მინისტრებიდან სამი ქალი იყო,  ყველაზე ხანგრძლივი მინისტრობა მოუწია ალექსანდრე ლომაიას, ხოლო ყველაზე ხანმოკლე მაია მიმინოშვილს, რომელმაც დროებით ჩაიბარა პოსტი.

ახლად დანიშნული მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი, მინისტრობის 28-ე  დღეს ითვლის.

სტატიაში იხილავთ მინისტრების ქრონოლოგიას. აღმოჩნდა, რომ 10 მინისტრიდან მხოლოდ ერთს ჰქონდა პოლიტექნიკური ინსტიტუტი დამთავრებული, დანარჩენ მინისტრებს კი ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.

28 დღე
• დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მექანიკა-მათემატიკის ფაკულტეტი
13 ნოემბერი 2017 – დღემდე – 28 დღე
ალექსანდრე ჯეჯელავა •1995 წელს დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სპეციალობა — გამოყენებითი მათემატიკა • მინისტრობის პერიოდი 2016 წლის 3 ივნისიდან — 2017 წლის 13 ნოემბრამდე. 528 დღე
ალექსანდრე ჯეჯელავა
• 1995 წელს დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სპეციალობა  გამოყენებითი მათემატიკა
• მინისტრობის პერიოდი 2016 წლის 3 ივნისიდან — 2017 წლის 13 ნოემბრამდე.
528 დღე
თამარ სანიკიძე •1999 წელს დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ინგლისური ენისა და ლიტერატურის სპეციალობით. • 18 ივლისი 2013 – 3 ივნისი 2016 1051 დღე
თამარ სანიკიძე
 1999 წელს დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ინგლისური ენისა და ლიტერატურის სპეციალობით.
 18 ივლისი 2013 – 3 ივნისი 2016
1051 დღე 
•1992 წელს დაამთავრაა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. აქვს პედაგოგის სერტიფიკატი. • 25 ოქტომბერი 2012 - 18 ივლისი 2013 266 დღე
• 1992 წელს დაამთავრაა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. აქვს პედაგოგის სერტიფიკატი. • 25 ოქტომბერი 2012 – 18 ივლისი 2013 266 დღე  

ხატია დეკანოიძე •1999 წელს დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი სპეციალობა- საერთაშორისო ურთიერთობები • 4 ივლისი 2012 – 25 ოქტომბერი 2012 113 დღე ხატია დეკანოიძე
• 1999 წელს დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი სპეციალობა- საერთაშორისო ურთიერთობები
• 4 ივლისი 2012 – 25 ოქტომბერი 2012
113 დღე

დიმიტრი შაშკინი •1998 წელს დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი • 21 დეკემბერი 2009 – 4 ივლისი 2012 1079 დღე
დიმიტრი შაშკინი
• 1998 წელს დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი
• 21 დეკემბერი 2009 – 4 ივლისი 2012
1079 დღე    
ნიკა გვარამია 1998 - დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სამართალმცოდნეობის სპეციალობით, კვალიფიკაცია - იურისტი. 6 დეკემბერი 2008 – 8 დეკემბერი 2009 367 დღე
ნიკა გვარამია
1998 – დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სამართალმცოდნეობის სპეციალობით, კვალიფიკაცია – იურისტი.
6 დეკემბერი 2008 – 8 დეკემბერი 2009
367 დღე
გია ნოდია •დამთვრებული აქვს ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი • 31 იანვარი 2008 – 6 დეკემბერი 2008 310 დღე
გია ნოდია
• დამთვრებული აქვს ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
• 31 იანვარი 2008 – 6 დეკემბერი 2008
310 დღე
მაია მიმინოშვილი •დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მექანიკა-მათემატიკის ფაკულტეტი • 22 ნოემბერი 2007 – 31 იანვარი 2008 70 დღე
მაია მიმინოშვილი   დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მექანიკა-მათემატიკის ფაკულტეტი 22 ნოემბერი 2007 – 31 იანვარი 2008 70 დღე
ალექსანდრე ლომაია •1985 წელს დაამთავრა საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტი ინჟინერ-ჰიდრომშენებლის სპეციალობით • 17 თებერვალი 2004 – 19 ნოემბერი 2007 1371 დღე
ალექსანდრე ლომაია
 1985 წელს დაამთავრა საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტი ინჟინერ-ჰიდრომშენებლის სპეციალობით
 17 თებერვალი 2004 – 19 ნოემბერი 2007
1371 დღე
დატოვე კომენტარი